Ziemassvētku jampadracis Lamiņu muižas mājā

20.12.2021 Kad saule bija norietējusi, visi Lamiņu muižas iemītnieki tika aicināti skolas pagalmā uz Ziemassvētku jampadraci. Bet – pirms tam savādu rosību varēja just arī skolas iekštelpās – skolēni bija tērpušies svētku drēbēs, kaut kur pa brīdim ieskanējās Ziemassvētku melodijas, ik pa laikam kāda klase devās uz skolas zāli, kur tika filmēti klašu priekšnesumi – jo kā gan savādāk lai iepriecina savus vecākus? Dažus no šiem priekšnesumiem varēsiet redzēt arī skolas mājaslapas video galerijā. Taču kopā būšana ārā, svaigā gaisā nav aizliegta, tāpēc sapulcējoties pie skolas visi pasākuma dalībnieki atcerējās seno latviešu tradīcijas.

21.decembris ir laiks, kad diena ir visīsākā un nakts visgarākā – tātad tieši šajā dienā ir ziemas saulgrieži, jeb īstie latviešu Ziemassvētki. Latviešu gadskārtā Ziemassvētki ieņem svarīgu vietu, svinības ilgst četras dienas no 20. līdz  23. decembrim.

Kādas tad bija svarīgākās šo svētku paražas un ticējumi?

Rotā māju un dedzini sveces! Skolā katra klase, katra internāta istabiņa izrotāta gan ar bērnu darinātiem rotājumiem, gan ar spožām gaismiņām. Pat rotāšanas konkursa žūrijai vērtēšana sagādāja lielas grūtības, tāpēc balviņas saņēma pilnīgi visas klases.

Uzklāj galdu! Budēlīši (arodklases skolēni) visus cienāja ar pīrāgiem, cepumiem, zirņiem un karstu dzērienu, bet katrā klasē, svinot klases eglīti, uz galdiem gozējās skolēnu ceptās piparkūkas un no mājām atvestie kārumi.

Sadedzini visas grūtības un ļaunumu! Bluķis simbolizē visas gada nelaimes, grūtumus, slimības, ko, izvelkot pa sētu un pēc tam sadedzinot, no visa ļaunuma var atbrīvoties. Šo tradīciju visi darīja ar lielu aizrautību. Bluķi tika izvilkti pa visu skolas parka teritoriju, tad sadedzināti kopīgā ugunskurā. Ļoti ceram, ka tas būs palīdzējis, un nākošā gadā mums visiem būs laba veselība! To novēlam arī pilnīgi visiem cilvēkiem!

Atpakaļ